Panel: Chcę być na rynku eko – sobota, 12 października 2019

Blok tematyczny: CHCĘ BYĆ NA RYNKU EKO
Blok skierowany głównie do producentów żywności konwencjonalnej zainteresowanych rolnictwem ekologicznym, ale również dla rolników i przetwórców, którzy już podjęli eko produkcję, ale szukają innowacji.

Czas i miejsce: sobota, 12 października 2019, godz. 12.30 – 16.00, SALA 2
Prowadzący: Michał Nowak

W bloku tym zaplanowane są następujące wystąpienia:

TEMAT PRELEGENT OPIS

Jak rozpocząć produkcję ekologiczną wg wymogów UE

dr inż. Urszula Sołtysiak – AGRI+EKO+PLAN Consulting

godz. 12:30 – 12:45

Prezentacja zasad regulujących sektor żywności ekologicznej w UE. Dla rolników: okres konwersji czyli przestawiania na metodę ekologiczną. Dla przetwórców: certyfikowane surowce bio i dozwolone substancje dodatkowe. Dla handlowców: wyróżnianie ekoproduktów w obrocie. Dla wszystkich zainteresowanych przystąpieniem do branży ekożywności: jak zorganizować oddzielenie produkcji eko od konwencjonalnej i jak ją dokumentować.

Rynek BIO: Polska, Europa i świat.  Dane, które mówią same za siebie 

Sławomir Chłoń – Organic Farma Zdrowia S.A.

 

godz. 12:45 – 13.10

Omówienie rynku bio na świecie, w Europie i w Polsce oraz prognoz na najbliższe lata.

Opłacalność produkcji roślinnej i zwierzęcej w gospodarstwach ekologicznych

 

Marcin Żekało  – Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy

 

godz. 13:10 – 13:25

Prezentacja dotycząca kalkulacji ekonomicznych dla działalności produkcji roślinnej (na przykładzie pszenicy i żyta ozimego) oraz zwierzęcej (produkcja mleka) na podstawie wieloletnich badań IERiGŻ-PIB w systemie Agrokoszty. Kalkulacja kosztów i dochodów to podstawowy element działalności operacyjnej i taktycznej w gospodarstwie rolnym, warunkująca spełnienie celu ekonomicznego produkcji w gospodarstwie ekologicznym.

Wykorzystanie pożytecznych organizmów w uprawie roślin ogrodniczych

dr Lidia Sas-Paszt – Instytut Ogrodnictwa 

godz. 13:25 – 13:40
W Instytucie Ogrodnictwa powstał pierwszy w Polsce bank symbiotycznych grzybów mikoryzowych oraz pożytecznych bakterii, wyizolowanych z rizosfery roślin sadowniczych, rosnących w różnych warunkach glebowo-klimatycznych Polski. Wykazano dużą skuteczność pożytecznych mikroorganizmów zgromadzonych w SYMBIO BANKu w stymulacji wzrostu wegetatywnego i plonowania roślin. Niektóre szczepy bakterii mają działanie ochronne przeciwko Botrytis cinerea, Fusarium oxysporum i Verticillum dahliae. Najbardziej efektywne szczepy i gatunki mikroorganizmów są komponentami nowo opracowanych preparatów biologicznych: biostymulatorów, kompostów i inokulów bakteryjno-mikoryzowych. Poznanie roli symbiotycznych mikroorganizmów mających największy wpływ na dostępność i pobieranie składników odżywczych przyczyni się do rozwoju zrównoważonych metod uprawy roślin.

godz. 13:40 – 14:00                       Dyskusja i pytania 

Czy rolnictwo ekologiczne jest rolnictwem ekologicznym?

Prof. Jerzy Szymona – Ekogwarancja

 

godz. 14:15 – 14:30

Porównanie kanonów rolnictwa ekologicznego z początku powstawania tego systemu z obecnymi zasadami warunkowanymi regulacjami prawnymi UE.

Innowacje w branży ekologicznej – od teorii do praktyki

 

dr Michał Dudek – Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy

 

godz. 14:30 – 14:45

Przedstawione zostaną zagadnienia innowacji ekologicznej w branży rolno-spożywczej, w szczególności różne sposoby rozumienia tego zjawiska oraz wskazanie na jego złożone uwarunkowania, tkwiące zarówno w makro-, jak i mikro otoczeniu. Rozważania naukowe zilustrowane będą badaniami empirycznymi, które zostały przeprowadzone na potrzeby projektu pt. „Jak powstają innowacje ekologiczne w gospodarstwach rolnych? Analiza i przykłady”, realizowanego w ramach Planu Operacyjnego KSOW na lata 2018-2019. Zaprezentowana analiza wybranych przykładów działalności innowacyjnej wśród polskich producentów żywności ekologicznej posłuży także do wskazania rekomendacji dla polityki gospodarczej i biznesu.

Jak uzyskiwać wysokie plony w rolnictwie ekologicznym?

Robert Sikora – NaturalCrop Poland  Sp. z o.o.

 

godz. 14:45 – 15:00

Wbrew obiegowym opiniom, stosując odpowiednią agrotechnikę można w uprawach ekologicznych uzyskiwać wysokie plony. Wymaga to wypracowania odpowiedniej agrotechniki i szukania wiedzy w jaki sposób można przeciwdziałać presji patogenów i szkodników. Ważniejsze niż w produkcji konwencjonalnej jest zapobieganie, ale można też leczyć objawy, na które wciąż jest rozbudowywany arsenał metod i środków ochrony roślin dopuszczony do stosowania w rolnictwie ekologiczny.

Rolnictwo ze znakiem Demeter – najwyższa jakość od 95 lat

Paweł Bietkowski – Stowarzyszenie Demeter Polska 

godz. 15:00 – 15:15
Demeter to znak ekologiczny przyznawany produktom pochodzącym z upraw biologiczno-dynamicznych (głównie żywność, kosmetyki naturalne, wyroby z wełny i bawełny).  Produkty z certyfikatem Demeter muszą być wytworzone w ściśle określonych warunkach, według 7 głównych zasad. Zasady certyfikacji oraz historia ruchu biodynamicznego. 

Wpływ kompozycji minerałów z lawy wulkanicznej na proces tworzenia  próchnicy glebowej, w celu zwiększenia jakości i ilości ekologicznych plonów

Genowefa Laskowska – Aineg-Pol Sp. z o.o.

godz. 15:15 – 15:30

Prezentacja IFOAM EU

Joanna Wierzbicka – IFOAM

godz. 15:30 – 15:50
Misja i aktywności IFOAM w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.  

godz. 15:50 – 16:00

Pytania i dyskusja

 

Przeskocz na górę strony.