Chętniej kupujemy ekożywność dla najmłodszych

Chętniej kupujemy ekożywność dla najmłodszych
Z najnowszego badania Instytutu Badawczego IMAS* wynika, że rodzice najmłodszych dzieci (do drugiego roku życia) istotnie częściej sięgają po żywność ekologiczną niż ogół populacji – ponad 1/3 deklaruje, że kupuje ją przynajmniej raz w tygodniu.
Najczęstszym powodem jej zakupu dla tej grupy konsumentów jest właśnie troska o zdrowie dzieci – co czwarty wymienia to jako główny powód, dla którego zakupił bio żywność po raz pierwszy. Troska o najmłodszych członków rodziny i potrzeba zapewnienia im zdrowej żywności rozumiana jest dość szeroko. Dla niektórych rodziców potrzeba ta pojawia się już w okresie ciąży, dla innych w momencie kiedy u dziecka występuje alergia lub konieczność diety opartej o „czyste składniki”. Wówczas rodzic chce zapewnić dziecku zdrowe produkty bez chemicznych dodatków, bardzo często w momencie rozszerzenia niemowlęcej diety. Przełomowym momentem jest ukończenie przez dziecko 6 miesiąca życia i wprowadzanie pierwszych stałych posiłków.
Na zakup ekożywności rodzice najmłodszych dzieci wydają więcej niż ogół konsumentów. 49% deklaruje, że wydaje powyżej 50 zł podczas jednorazowych zakupów (ogół konsumentów – 43%), a 60% jest gotowa płacić więcej za dobrej jakości żywność ekologiczną (ogół badanych – 51%).
Ponadto, co piąty rodzic dziecka w wieku do dwóch lat kupuje ekologiczne ubrania (vs 11% ogółu badanych), a 16% – ekologiczne zabawki (ogół badanych – 8%).
Powstaje pytanie, jak uzasadnić większy eko-konsumpcjonizm w przypadku tej grupy? Wyjaśnienia poszukuje Katarzyna Łozińska Wróbel, badacz IMAS tłumacząc: „Troska o najmłodsze dzieci jest ściśle związana z chęcią zapewnienia im zdrowych, naturalnych, nieprzetworzonych pokarmów, dla ich zdrowego wzrostu i prawidłowego rozwoju. Jest również naturalną odpowiedzią na trwający, rosnący trend prozdrowotnego i ekologicznego stylu życia i wzrastającej świadomości i wiedzy młodych rodziców na temat przewag żywności ekologicznej nad konwencjonalną. W przypadku dzieci, szczególnie najmłodszych, proekologiczne żywienie może mieć jeszcze większe znaczenie i wpływ na to ma wiele czynników. Część z nich wskazują sami rodzice twierdząc, że chcą dać dziecku najlepszej jakości żywność. W przypadku niektórych rodziców może to być moda i chęć podążania za najnowszymi trendami żywieniowymi, dla części może to być związane z ideą „zielonego rodzicielstwa”. Innym powodem może być również stosunkowo łatwy dostęp do gotowych słoiczków z ekologicznymi przetworami dla niemowląt, a także soczków, czy przekąsek. Istotną rolę odgrywają również kampanie promujące idee zdrowego i ekologicznego żywienia dzieci, jak również dzielenie się wiedzą i doświadczeniem wśród samych rodziców.”
*IMAS International (imas.pl) przeprowadził w dniach 18-30.10.2019 badanie konsumenckie dotyczące żywności ekologicznej zrealizowane metodą ankiety internetowej CAWI na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 15-65 lat; n=1028. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.imas.pl.