European Organic Congress 2024

European Organic Congress 2024

Budapest

 

W dniach 10-12 września 2024 w Budapeszcie odbyła się kolejna odsłona corocznego Europejskiego Kongresu Ekologicznego (European Organic Congress).

Wydarzenie to co roku organizuje IFOAM Organics Europe, parasolowa organizacja międzynarodowa, która gromadzi światową branżę żywności ekologicznej wspierając ją na wielu płaszczyznach. Coroczny kongres jest platformą wymiany doświadczeń, wiedzy i kontaktów. 

 

Kongres co roku IFOAM organizuje w innym kraju, we współpracy z największą lokalną organizacją – Partnerem Kongresu. W tym roku jest to węgierskie ÖMKi (https://biokutatas.hu). Partnerzy zorganizowali nie tylko wyjątkowy program merytoryczny i wspaniały program dodatkowy, ale też cudowny entourage całego wydarzenia, które miało miejsce w centrum Budapesztu we wspaniałym, zabytkowym budynku Filharmonii Vigadó Concert Hall.

 

Polska Izba Żywności Ekologicznej, jako członek IFOAM była w tym roku godnie reprezentowana przez: Krystynę Radkowską (Prezes PIŻE), wiceprezesów zarządu Izby Michała Kapicę i Sylwestra Strużynę oraz Rzecznika Izby, Urszulę Sołtysiak.

Kongres trwał 3 dni, z których dwa pierwsze były poświęcone prelekcją i debatom na temat branży, sytuacji na rynku i polityce rolnej Unii Europejskiej. 

 

Pierwszy dzień otworzyli Prezydent IFOAM Organic Europes Jan Plagge , Minister Rolnictwa Węgier  Dr. István Nagy oraz  Dóra Drexler WicePresident, IFOAM Organics Europe oraz Dyrektor Zarządzająca ÖMKi.

 

Minister Rolnictwa Węgier na samym początku zachęcił uczestników kongresu do wspólnego działania stwierdzając, że ocenią nas nasze wnuki i pytając wprost: Co zrobiliśmy dla lepszej przyszłości świata?

 

Tematy zajmujące prelegentów i uczestników pierwszego dnia  to m.in. tworzenie wspólnej przyszłości rolnictwa na świecie i w Europie – w tej debacie wzięli udział otwierający kongres wsparci  m.in. przez polskiego Wiceministra Rolnictwa  Stefana Krajewskiego oraz  Catherine Geslain Lanéelle Dyrector Strategii i Polityki Analiz, DG AGRI, European Commission. Kolejnym szeroko omawianym tematem była analiza zysków rolnictwa ekologicznego przedstawiona przez Jürn Sanders członka zarządu  FiBL Switzerland i Prezes FiBL Europe. Na koniec odbyła się ciekawa debata na temat tworzenia zrównoważonej produkcji rolnej w przyszłości na coraz większą skalę.

 

Minister Krajewski zapytany o cele i priorytety prezydencji Polski, która rozpocznie się w styczniu 2025 mówił o poprawie konkurencyjności rolnictwa i zagwarantowaniu bezpieczeństwa żywnościowego, poprawie zapobiegania kryzysom (takim jak wojna na Ukrainie czy zmiany klimatyczne) i wzmocnieniu rolnictwa jak i rolnika.

Ponadto jako cel polskiej prezydencji w UE wskazał dyskusję o europejskim Zielonym Ładzie tak, by był akceptowany społecznie i rozbudowę EU o nowe kraje. Jako ważną wskazał też rozmowę o eko rolnictwie, nie tylko w aspekcie zwiększenia obszarów BIO, ale także, aby konsument w Europie chętniej wybierał żywność ekologiczną.

 

Drugi dzień był poświęcony promocji, marketingowi, handlowi i rozwojowi rynku BIO w tym zakresie. Wśród prelegentów pojawili się m.in.  Lee Holdstock z brytyjskiej organizacji  Soil Association Certification Ltd,  Joanna Wierzbicka zastępca Dyrektora IFOAM Organics Europe, Li Feng IFOAM Organics Asia, czy Frédéric Faure Wiceprezes, Biocoop.

 

Trzeciego dnia zaplanowano wycieczki do Węgierskich Producentów Żywności: 

Egedi Winemaker’s Farm – https://www.facebook.com/egedibormivestanya

EKKE Experimental Vineyards and Winery

https://uni-eszterhazy.hu/en/experimental-vineyard-and-winery

oraz Gál Farm

 

Pełen program kongresu jest dostępny na stronie:

https://www.europeanorganiccongress.bio/browse-programme-european-organic-congress-2024/ 

 

Kongres podsumowała w ostatnim wystąpieniu Marian Blom Organic regulation officer and project manager at Bionext, Vice-President, IFOAM Organics Europe podając statystyki. Wynikało z nich, że pierwszego dnia, poświęconego polityce, było więcej mężczyzn wśród prelegentów, niż kobiet. Drugiego zaś – więcej kobiet. Wniosek wywołał falę śmiechu. Jaki wniosek? Że mężczyźni znają się na polityce. A kobiety? Na wszystkim innym.

 

Kongres jest doskonałą platformą wymiany informacji i nawiązywania kontaktów na skalę międzynarodową. Mamy nadzieję, że wszystkie godne prawdziwych mężów stanu postanowienia dotyczące rozwoju BIO żywności, rolnictwa ekologicznego i rynku zostaną wdrożone jak najszybciej.

 

Kolejny Kongres został zaplanowany na kolejny rok – czekamy na szczegóły.

Przeskocz na górę strony.