Jak przekonwertować się na rolnictwo ekologiczne i uzyskać certyfikat?
Certyfikat ekologiczny wydawany jest przez akredytowane jednostki certyfikujące, upoważnione przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest 12 takich podmiotów, uprawnionych do przeprowadzania kontroli, wydawania i w razie konieczności – cofania certyfikatów zgodności w zakresie produkcji ekologicznej.
- Złóż w wybranej jednostce certyfikującej „Zgłoszenie podjęcia działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego” (formularz do pobrania na stronie IJHARS lub na stronach jednostek certyfikujących.
- Zwróć się do pracowników Ośrodku Doradztwa Rolniczego, którzy pomogą Ci przygotować plan rolno-środowiskowy, umożliwiający wnioskowanie o dopłaty do produkcji ekologicznej.
- Zawrzyj umowę w sprawie kontroli z wybraną jednostką certyfikującą i wypełnij niezbędne formularze opisujące Twoje gospodarowanie. Oczekuj wizyty kontrolnej inspektora, który sprawdzi, czy postępujesz zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego.
- Pamiętaj, że pierwsze dwa lata, (a w przypadku upraw sadowniczych – trzy lata), gospodarowania ekologicznego to wymagany prawem okres konwersji, czyli przestawiania na rolnictwo ekologiczne.
Tylko produkty roślinne, zbierane z pola po 12. miesiącu konwersji mogą być wprowadzane do obrotu z oznakowaniem „w trakcie konwersji na rolnictwo ekologiczne” z podaniem numeru kodowego jednostki certyfikującej. Zwierzęta i produkty zwierzęce z okresu konwersji nie mogą być sprzedawane z powołaniem się na rolnictwo ekologiczne.
Więcej informacji o procesie przejścia na rolnictwo ekologiczne i uzyskania certyfikatu znajdziesz na stronach poszczególnych jednostek certyfikujących:
- EKOGWARANCJA (PL-EKO-01)
- PNG (PL-EKO-02)
- COBICO (PL-EKO-03)
- BIOEKSPERT (PL-EKO-04)
- BIOCERT (PL-EKO-05)
- POLSKIE CENTRUM BADAŃ I CERTYFIKACJI (PL-EKO-06)
- AGROBIOTEST (PL-EKO-07)
- TÜV RHEINLAND POLSKA (PL-EKO-08)
- AGROEKO (PL-EKO-09)
- SGS (PL-EKO-10)
- DQS POLSKA (PL-EKO-11)
- BUREAU VERITAS (PL-EKO-12)
Dlaczego warto zainwestować w rolnictwo ekologiczne?
- większa dochodowość – produkty ekologiczne osiągają zazwyczaj wyższe ceny
- wsparcie finansowe – producenci ekologiczni mogą korzystać ze specjalnych dopłat
- nowi odbiorcy – produkty ekologiczne przyciągają konsumentów dbających o zdrowie
- dbałość o środowisko – produkcja ekologicznej żywności przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych
Jak ubiegać się o dopłaty?
Możesz ubiegać się o dopłaty zarówno wtedy, gdyż już posiadasz ekologiczny certyfikat, jak i dopiero się o niego starasz. W tym celu zwróć się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Płatności są przyznawane do gruntów ornych, trwałych użytków zielonych oraz sadów. Wniosek o przyznanie dopłaty wraz z wymaganymi dokumentami składa się co roku.
Warunkiem otrzymania dopłaty jest opracowanie 5-letniego planu działalności ekologicznej. Dokument należy sporządzić wraz z doradcą rolno-środowiskowym (funkcję tę pełnią pracownicy Ośrodków Doradztwa Rolniczego lub ARiMR). Wzór planu ustala Agencja.
Podstawowe zobowiązania w ramach ubiegania się o dopłaty:
- łączna powierzchnia posiadanych użytków rolnych ma wynosić co najmniej 1 ha
- obowiązuje zakaz przekształcania występujących w gospodarstwie rolnym trwałych użytków zielonych i pastwisk trwałych w inne użytkowanie, w tym ich zaorywanie
- konieczne jest zachowanie elementów krajobrazu rolniczego nieużytkowanego rolniczo (m.in. oczka wodne, miedze, rowy, zakrzewienia lub zadrzewienia śródpolne)
- należy rozpocząć wytwarzanie produktów rolnictwa ekologicznego
Szczegółowe informacje dotyczące warunków przyznawania dopłat przez odpowiednie urzędy można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Warto postawić na krótkie łańcuchy dostaw! Czym są?
Krótkie łańcuchy dostaw, to zmniejszenie liczby pośredników między rolnikiem a klientem końcowym. Dla konsumentów żywności ekologicznej jest to niezwykle ważne! Krótkie łańcuchy dostaw dają wiele możliwości:
- współdzielenie zasobów
- utrzymanie infrastruktury
- współdziałanie w zakresie logistyki i dystrybucji umożliwia wydajne, ekologiczne i opłacalne rozwiązania
- wzmocnienie promocji i ochrony produktów lokalnych
- przeciwdziałanie marginalizacji mikroprzedsiębiorstw
- zwiększenie siły negocjacyjnej
- wymiana i wzajemne uzupełnianie wiedzy i umiejętności
Jakie są możliwości krótkich łańcuchów dostaw?
- sprzedaż bezpośrednia – zaproszenie do zakupów w gospodarstwie, sklepy własne rolników, gospodarstwa typu „uzbieraj sam”, udział w targach, festynach, sprzedaż przez internet;
- zbiorowa sprzedaż bezpośrednia – formalne zrzeszenia producentów, dobrowolne umowy o współpracy, samopomoc rolników;
- partnerstwo między producentami i konsumentami – kooperatywy spożywcze.
Więcej informacji o przystąpieniu do systemu rolnictwa ekologicznego na www.minrol.gov.pl oraz na stronach upoważnionych jednostek certyfikujących. Niniejsze informacje są aktualne na dzień 30 IX 2019.