Panel: Dokąd zmierzamy? – piątek 11, października 2019

Blok tematyczny: DOKĄD ZMIERZAMY?

Panel przeznaczony przede wszystkim dziennikarzy oraz osób zainteresowanych gospodarką zrównoważonego rozwoju.

Czas i miejsce: piątek, 11 października 2019, godz. 12.00 – 14.00, SALA 3
Prowadzący: Jakub Rok

W bloku tym zaplanowane są następujące wystąpienia:

TEMAT PRELEGENT OPIS

Praktyczne alternatywy w epoce końca wzrostu

Jakub Rok – Uniwersytet Warszawski / Kooperatywa Spożywcza „Dobrze”

godz. 12:00 – 12:20
Ostatnie dwieście lat przyzwyczaiło nas do tego, że ciągły wzrost jest normą. Gospodarka dotarła jednak do planetarnych granic, stawiając pod znakiem zapytania przyszłość. Pilnie potrzebujemy praktycznych alternatyw, które pozwolą nam ponownie zdefiniować model rozwoju. To wymaga wyjścia poza dominujący dyskurs techniczny – technologia jest tylko narzędziem, ale to kultura określa wartości, w oparciu o które kształtujemy świat. Przyjrzymy się głównym wyzwaniom epoki końca wzrostu i obiecującym alternatywom, które w praktyce redefiniują dotychczasowy system wartości.

Kryzys klimatyczny – co to znaczy i co dalej?

Michał Kiwerski – Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

godz. 12:20 – 12.35
Źródła katastrofy klimatycznej i jej konsekwencje – wpływ na nasze codzienne życie. Uczestnicy zapoznają się ze sposobami angażowania się w walkę z problemem klimatu, a także działaniami, które każda może podjąć na poziomie codziennych nawyków. MSK jako ruch społeczny stawia duży nacisk na zmiany systemowe, jednocześnie pokazując jak silny wpływ może mieć na nie jednostka. Wystąpienie ma na celu przedstawienie jak destrukcyjny jest kryzysy klimatyczny i jak każdy z nas może przeciwdziałać tej destrukcji.

BIO to dopiero początek. Co producenci ekologiczni mogą zaproponować                                   konsumentom?

Karol Przybylak – Biokurier.pl

godz. 12:35 – 12:50
Rosnąca świadomość zmian klimatycznych, zagadnień związanych z ochroną środowiska i sposobu w jaki powstaje żywność sprawia, że coraz więcej konsumentów poszukuje produktów, które spełniają kryteria dotyczące nie tylko wymogów jakościowych, ale także etyczno-środowiskowych. W jaki sposób odpowiedzieć na to zapotrzebowanie? Jak komunikować nasze działania?

Certyfikowana żywność Ekologiczna to nie „ściema”.

dr inż. Urszula Sołtysiak – AGRI+EKO+PLAN Consulting

 

godz. 12:50  – 13:05
Co w praktyce oznacza uzyskanie certyfikacji ekologicznej? Jakie trzeba spełnić wymagania na poziomie hodowli, uprawy, produkcji i sprzedaży, aby móc znakować swoje produkty zielonym euroliściem, który jest znakiem certyfikowanych produktów bio. Zwięzła prezentacja wymogów regulujących sektor żywności ekologicznej w UE. 

Rynek BIO – Polska, Europa, świat. Dane, które mówią same za siebie. 

Sławomir Chłoń – Organic Farma Zdrowia 

godz. 13:05 – 13:35 
Najnowsze dane odnośnie rolnictwa, produkcji i handlu w branży BIO w podziale na świat, Europę i Polskę. Dane pokazują ciągły, bardzo dynamiczny wzrost od kilkudziesięciu lat, ze znacznym przyspieszeniem w ostatniej dekadzie, co jasno dowodzi, że branża była, jest i będzie wzrostowa.

Czyste powietrze.

Sławomir Mazurek – Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Środowiska

godz. 13:35 – 13:50
Prezentacja programu „Czyste powietrze” Ministerstwa Środowiska. Co już zostało zrealizowane w ramach programu oraz jakie kierunki działań ekologicznych są planowane w przyszłości.

godz. 14:00 – 15:00                      Lunch
Przeskocz na górę strony.