Jabłuszko z zielonym listkiem. Dlaczego warto wybierać żywność ekologiczną?

Wiele osób twierdzi, że żywność ekologiczna to „ściema” i uważa, że nie warto wydawać na nią więcej pieniędzy, niż na zwykłe produkty oferowane w supermarketach czy na targach. Czy jest sens dopłacać do jedzenia znakowanego unijnym logo rolnictwa ekologicznego tzw. zielonym listkiem? Jaka jest różnica pomiędzy żywnością konwencjonalną a ekologiczną? Czy świat pokochał eko? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w tekście poniżej.

Ile eko na świecie?

Na to pytanie można odpowiedzieć bardzo krótko – za mało. Popyt na produkty ekologiczne w UE i w USA przewyższa podaż. Coraz więcej konsumentów świadomych walorów żywności ekologicznej wybiera jedzenie produkowane z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz dobrostanu zwierząt.  W 2015 r. ekouprawy zajmowały na świecie 51 mln hektarów, a dwa lata później już blisko 70 mln ha. W samej Polsce wartość rynku ekoproduktów w latach 2007-2017 wzrosła trzykrotnie i obecnie przekracza 1 mld zł. We Francji już 5 proc. zakupów spożywczych to żywność ekologiczna, w Szwajcarii 9 proc., a w Danii ponad 13 proc.

Konwencjonalna czy ekologiczna – czym się różnią z pozoru dwa takie same jabłka?

Pomiędzy żywnością konwencjonalną a ekologiczną są dwie podstawowe różnice – skład oraz właściwości organoleptyczne, czyli po prostu smak i zapach. Przede wszystkim w certyfikowanych uprawach ekologicznych nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin, więc ich pozostałości nie lądują na naszych talerzach. Żywność jest zdrowsza, pozbawiona chemii, ma za to więcej składników odżywczych – witamin i soli mineralnych. Na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej prowadzonego przez Instytut Żywności i Żywienia czytamy, że charakterystyczną cechą żywności ekologicznej jest niska zawartość metali ciężkich przede wszystkim kadmu oraz mniejsza zawartość azotynów i azotanów. Ponadto, jest ona  średnio czterokrotnie rzadziej zanieczyszczona pozostałościami chemicznymi środków ochrony roślin w porównaniu do żywności pochodzącej z rolnictwa konwencjonalnego.

Większa zawartość związków polifenolowych w ekologicznych roślinach może mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka przewlekłych schorzeń, takich jak choroby układu krążenia, choroby neurodegeneracyjne czy nowotwory. (…) Niska zawartość azotanów, a tym samym większa zawartość witaminy C może mieć szczególne działanie w profilaktyce antynowotworowej. Produkty te są również ważne ze względu na swą aktywność antyoksydacyjną.

Produkty ekologiczne pochodzenia zwierzęcego różnią się składem od tych uzyskiwanych w sposób konwencjonalny, wykazują wyższą zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Mleko pochodzące od krów z gospodarstw ekologicznych cechuje się wyższym poziomem CLA (sprzężonego kwasu linolowego) oraz kwasów omega w porównaniu do mleka uzyskiwanego z gospodarstw konwencjonalnych.

Wyższość żywności ekologicznej pod względem zawartości składników odżywczych jest zauważalna również w produktach mięsnych. Mięso ekologiczne ma przede wszystkim wyższą zawartość całkowitą wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny n-3. Substancje te wywierają szereg korzystnych działań na organizm człowieka, m. in. poprzez stymulacje układu sercowo-naczyniowego.[1]

Jeśli planujemy w większym niż dotychczas stopniu zadbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych, warto rozważyć zastąpienie przynajmniej części kupowanych przez nas produktów tymi, które pochodzą z upraw ekologicznych. Ten mały krok może przynieść bardzo pozytywne efekty.

O czym świadczy certyfikat z zielonym listkiem?

Czy żeby kupić żywność ekologiczną musimy porzucić supermarkety na rzecz lokalnych bazarków? Nic bardziej mylnego. Jabłka dostępne na ryneczku wcale nie są eko. Tym, czym powinniśmy kierować się przy wyborze jedzenia ekologicznego jest certyfikat, który gwarantuje nam kontrolę od pola do stołu. Certyfikowana żywność ekologiczna jest oznaczona zielonym prostokątem, na którym umieszczono symboliczny listek z dwunastu białych gwiazdek. Nabywając tak oznaczoną żywność mamy pewność, że cały proces powstawania produktu jest pod nadzorem. Certyfikowaną żywność ekologiczną znajdziemy w m.in. w supermarketach, sklepach specjalistycznych oraz u lokalnych producentów żywności ekologicznej, których warto poszukać w swojej okolicy. Przy zakupie bezpośrednio od producenta ceny są zazwyczaj niższe, a my mamy okazję dowiedzieć się gdzie i w jaki sposób powstało jedzenie, które kupiliśmy.

Eko a przyszłość planety

Globalna katastrofa ekologiczna wisi w powietrzu. Według Raportu Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu mamy 12 lat, by jej zapobiec. Jeśli myślisz, że ktoś się tym zajmie za Ciebie – jesteś w dużym błędzie. Codziennie, każdy z nas podejmuje tysiące wyborów, których konsekwencje mogą być mniej lub bardziej przyjazne dla planety. Począwszy od wyłączania z prądu urządzeń, z których nie korzystamy, przez oszczędność wody czy ograniczenie ilości zużywanych torebek foliowych. W kwestiach żywieniowych też można być bardziej eko. Po pierwsze zachęcamy do tego, by nie marnować jedzenia! Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że wyrzucona do kosza kanapka z serem, to jak podaje Federacja Polskich Banków Żywności, aż 90 litrów zmarnowanej wody. Metan pochodzący z rozkładającej się żywności jest nawet 20 razy groźniejszym gazem cieplarnianym niż dwutlenek węgla! Także warto kupować z głową, nie pod wpływem impulsu i to, czego rzeczywiście potrzebujemy. Sięgając po produkty z lodówki trzymamy się zasady: pierwsze weszło – pierwsze wyjdzie. I zawczasu planujemy, co zrobimy z żywnością, którą mamy w nadmiarze – niektóre produkty można zasuszyć, zamrozić lub po prostu się nimi podzielić z innymi. Inną ważną sprawą dla ochrony środowiska jest wybór certyfikowanej żywności ekologicznej. Dlaczego? Ekologiczne uprawy są nastawione na ochronę środowiska. By plony były dobre rolnik musi dbać o płodozmian, a jego działania muszą być nastawione na troskę o ziemię, z której żyje, a nie na jej eksploatację i degenerację. Produkcja certyfikowanej żywności ekologicznej odbywa się z pełnym poszanowaniem środowiska naturalnego. Jak pokazują naukowcy z całego świata – wytwarzanie konwencjonalnej żywności i produkowane przez nią gazy cieplarniane to jedno z największych źródeł naszych problemów ze zmianami klimatycznymi.

Skąd czerpać informacje?

Na rynku jest dużo podręczników i artykułów, coraz więcej dziennikarzy interesuje się tematyką żywności bio, ale niestety nie trudno o przekłamania i nieprecyzyjne dane. Najlepiej szukać informacji z pierwszej ręki. Na naszej stronie znajduje się wiele materiałów poświęconych samej produkcji, żywności jak i różnic pomiędzy jedzeniem konwencjonalnym a ekologicznym. Tych, którzy chcą tę wiedzę pogłębić zapraszamy na Kongres BioExpo, który odbędzie się w dniach 11-13 października 2019 r. na terenie Warsaw Ptak Expo w Nadarzynie – wstęp jest bezpłatny po uprzedniej rejestracji. W trakcie wydarzenia będzie można dowiedzieć się wszystkiego, co niezbędne, by zdrowo się odżywiać, ale też co robić, by nasza planeta przetrwała w dobie zmian klimatycznych. Więcej informacji na stronie www Kongresu.

[1] Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

Przeskocz na górę strony.